Zeroemisyjny Zespół Astara z sukcesami walczy w rajdzie Dakar
Zeroemisyjny Astara Team z sukcesami bierze udział w najtrudniejszym terenowym maratonie świata - słynnym rajdzie Dakar. Poniżej raport z wczorajszego, ósmego etapu rajdu a codzienne relacje można znaleźć na: Instagram @Astaramobility Twitter @Astaramobility i Astara.com - Astarateam.com
Etap 8: Kierowcy ASTARA TEAM poprawiają pozycję w rankingach
Po nocy spędzonej w obozie na mecie wczorajszego półmaratonu, zawodnicy rajdu Dakar musieli zmierzyć się łącznie z 824 kilometrami etapu, z czego 346 stanowiły odcinki specjalne. Nieutwardzone drogi, odcinki po piasku, trochę kałuż z powodu deszczu i wydmy to przeszkody, które samochody ASTARA 01 zasilana e-paliwem musiały pokonać po dwugodzinnej obsłudze serwisowej, jaką pojazdy mogły otrzymać wczoraj od mechaników ASTARA TEAM.
Jako pierwsza z załóg ASTARA TEAM do mety dotarła na 23. miejscu Laia Sanz z Maurizio Gerinim, 33 minuty i 35 sekund za liderem etapu. 346-kilometrowa trasa zajęła im łącznie 4 godziny, 7 minut i 59 sekund. O 1 minutę i 13 sekund wyprzedziła Carlosa Checę i jego pilota Marca Solà, którzy przekroczyli linię mety na 26. miejscu.
Zawodnicy ASTARA TEAM wciąż poprawiają pozycję w klasyfikacji generalnej. Carlos Checa znajduje się na 23. pozycji i wciąż walczy o ukończenie w pierwszej dwudziestce, tymczasem Laia Sanz, obecnie klasyfikow.ana na 80. miejscu po wypadku na piątym etapie, próbuje ukończyć swój 13 Dakar, jak najlepiej pokonując etapy. Dziś, w poniedziałek, jest dzień odpoczynku dla wszystkich zawodników.
Carlos Checa: „Etap przebiegł bardzo dobrze. W końcówce mieliśmy przebicie, ale opona została uszkodzona na odcinku dojazdowym. Szkoda, bo utknęliśmy na wydmie, ale to część Dakaru. Byliśmy blisko za Yakopini i skończylibyśmy w podobnym czasie (w okolicach pozycji 11.), ale utknęliśmy. Dysponując napędem 4×4, możesz przejechać przez miękkie strefy, ale my nie mogliśmy i to jedyny błąd, jaki popełniliśmy. W najbliższych dniach będą niesamowite wydmy, a dzisiejszy dzień był dla nas dobrym poligonem. Najważniejsze dla mnie będzie, aby tam nie utknąć. To był bardzo długi i różnorodny etap. Samochód pracuje bardzo dobrze, z każdym dniem czuję się w nim coraz bardziej komfortowo, dzięki jutrzejszej przerwie, przygotujemy go na drugą część rajdu.”
Laia Sanz: „Etap oceniam pozytywnie, ponieważ jesteśmy już w tym miejscu. To było coś, w co nie wierzyliśmy dwa dni temu. To był ciężki dzień – od czasu wypadku pojawiło się wiele problemów. Wczoraj i dziś mieliśmy kłopoty z mocą, przez co straciliśmy czas. To trochę frustrujące, ale jednocześnie cieszymy się, że mamy teraz dzień odpoczynku. Mechanicy ciężko pracowali, robili wszystko, co w ich mocy, abyśmy mogli wyjechać każdego dnia i teraz myślę, że dobrze będzie dla nas wszystkich zrobić «reset» i zacząć od zera w tym tygodniu. Myślę, że jesteśmy na dobrej pozycji i mam nadzieję, że przejedziemy odcinki czyściej i że będziemy w stanie utrzymać dobre tempo. Myślę, że jeśli nie będziemy mieli problemów z samochodem w drugiej części rajdu, będziemy mogli zwiększyć tempo, co będziemy starali się zrobić. Będziemy starali się zrobić wszystko, co w naszej mocy, odcinek po odcinku.”
ZRÓWNOWAŻONY SAMOCHÓD ZESPOŁU ASTARA
ASTARA TEAM jedzie obecnie w drugim Dakarze dwoma samochodami ASTARA 01 CONCEPT, prowadzonymi przez załogi: Laia Sanz – Maurizio Gerini i Carlos Checa – Marc Solà. Wcześniej z powodu wypadku na pierwszym etapie wycofała się załoga Óscar Fuertes – Diego Vallejo.
Przemyślany projekt tego samochodu, wykorzystujący niską masę i syntetyczne paliwo jako źródło zasilania, sprawia, że jest to najbardziej zrównoważona koncepcja, mogąca rywalizować o najwyższe pozycje w takim rajdzie jak Dakar, gdzie niezbędny jest wysoki wydatek mocy i duża autonomia. ASTARA 01 CONCEPT to buggy z napędem na jedną oś, reprezentujący kategorię T1.3. Przy wadze zaledwie 1590 kg bez ładunku jest najlżejszym samochodem w swojej klasie. Jego sprawność wynika z niewielkiej wagi, prostoty i wytrzymałości mechanicznej.
Jest to ewolucja zeszłorocznego modelu Century Racing CR6, który dostosowano do ekologicznego paliwa jako źródła zasilania. Poza bardzo niskim poziomem emisji dwutlenku węgla podczas spalania e-paliwa, napęd ma wiele innych walorów: wytrzymałość, moc (283 kW, 380 KM) i potężny moment obrotowy, dostarczany w szerokim zakresie obrotów (maksymalnie 720 Nm przy 2900 obr/min). To kluczowe cechy, pozwalające zmierzyć się z trudną trasą i wydmami Dakaru. ASTARA 01 CONCEPT jest w stanie przyspieszyć od 0 do 100 km/h w mniej niż 6 sekund, a jej prędkość maksymalna jest ograniczona do 170 km/h zgodnie z regulaminem Dakaru, jednak po zdjęciu ograniczeń mogłaby przekraczać w terenie 225 km/h.
DLACZEGO E-PALIWO JEST NAJLEPSZYM ROZWIĄZANIEM NA DAKARZE
Drugi rok z rzędu ZESPÓŁ ASTARA zdecydował się na zasilanie modelu ASTARA 01 e-paliwem. W imprezie takiej, jak Dakar ukończenie każdego etapu wymaga ogromnej energii ze względu długie odcinki wymagające od samochodów niezwykłej wytrzymałości. E-paliwo jako źródło zasilania dysponuje największą gęstością energetyczną ze wszystkich systemów magazynowania energii, wykorzystanych w Dakarze: 10,752 kWh na litr.
To najbardziej skondensowany, najlżejszy w transporcie magazyn energii: ASTARA 01 CONCEPT jest w stanie zatankować do pełna e-paliwo o równowartości 3870 kWh, ważące tylko około 400 kilogramów. Samochód elektryczny do zmagazynowania takiej samą ilość energii, potrzebowałby akumulatorów ważących ponad 22 tony (o gęstości energii 0,17 kWh na kilogram), co jest niewykonalne.
Stage 8 Astara Team_pl-PL_pl-PL.docx
DOCX - 32 Kb
O ASTARZE
Astara jest liderem transformacji w sektorze mobilności. Nasze połączone kompetencje w zakresie analityki danych, mobilności i dystrybucji pozwalają nam identyfikować, rozumieć i zaspokajać potrzeby użytkowników pojazdów i firm, oferując szeroki wachlarz usług i produktów. Szacowany obrót Astary w 2022 roku wynosi 5,5 mld euro. Firma jest obecna w Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Austrii, Belgii, Finlandii, Luksemburgu, Holandii, Polsce, Szwecji, Szwajcarii, Argentynie, Boliwii, Chile, Kolumbii, Peru i na Filipinach, reprezentując 30 marek samochodów. Astara łączy ekosystem dystrybucji i mobilności, obejmujący wszystkie rynki, na których działa grupa, w tym wszystkie opcje posiadania, subskrypcji, użytkowania i łączności, które niosą ze sobą najnowszą technologię. Jesteśmy pełnym pasji, zróżnicowanym zespołem, reprezentującym ponad 25 narodowości, działającym w 19 krajach w Europie, regionie Ameryki Łacińskiej i na Południowym Wschodzie.
O ZESPOLE ASTARA
ASTARA TEAM to zespół zawodników, stworzony w 2021 roku, do startu w Rajdzie Dakar po to, by zademonstrować, że doskonałość technologiczna i rywalizacja na najwyższym poziomie są absolutnie zgodne z poszanowaniem środowiska i odmienności. ASTARA TEAM startuje w swoim drugim Dakarze trzema pojazdami ASTARA 01 CONCEPT, są to buggy z napędem na jedną oś, najlżejsze modele walczące w kategorii T1.3, zasilane e-paliwem. Laia Sanz-Maurizio Gerini, Carlos Checa-Marc Solà i Óscar Fuertes-Diego Vallejo będą rywalizować o najwyższe lokaty, korzystając z wydajnych i ekologicznych rozwiązań, które mają im pomóc w powtórnym zdobycie tytułu najbardziej zrównoważonego zespołu Dakaru. Rajd Dakar 2023, organizowany czwarty rok z rzędu w Arabii Saudyjskiej, rozpoczął się 31 grudnia na wybrzeżu Morza Czerwonego, w pobliżu Yanbu al-Bahr, by zakończyć się 15 stycznia w Ar-Dammam, nad brzegiem Zatoki Perskiej.
Aby uzyskać więcej informacji, prosimy o kontakt: astarateam@boosters.es Śledź nas w mediach społecznościowych
Instagram @Astaramobility Twitter @Astaramobility
Więcej informacji na: Astara.com - Astarateam.com
Kinga Ossowska